👈 Všechny nemoci
👈 Všechny nemoci

Cukrovka u psa

Cukrovka je nejčastější hormonální porucha u psů a vzniká buď primárně (poškození B buněk produkujících inzulín) nebo sekundárně (např. v důsledku obezity, léčby glukokortikoidy, hormonálních změn). Je důležité rychle rozpoznat příznaky a zahájit léčbu, aby se předešlo komplikacím. Včasná diagnostika a správná terapie umožňují kontrolovat onemocnění a zachovat kvalitu života psa.

Symptomy

Cukrovka u psů se projevuje řadou symptomů, mezi které patří:- Zvýšená žíznivost a nadměrné močení.- Hubnutí navzdory dobré chuti k jídlu.- Zvýšená únava a vyhledávání chladnějších prostředí.- Špatná kvalita srsti a horší hojení ran.- Ve pozdějších stádiích šedý zákal a celkové chátrání organismu.- Postiženi jsou častěji psi středního a vyššího věku, často feny.- Plemenná predispozice u jezevčíků, pudlů a německých ovčáků.

Léčba a doporučení

Léčba cukrovky u psů je komplexní a zahrnuje:- Doživotní aplikaci inzulínu.- Dietetická opatření pro kontrolu hladiny glukózy v krvi.- Pravidelnou a přiměřenou tělesnou aktivitu.- U fen je doporučena kastrace jako součást léčby.- Cukrovka se diagnostikuje z krve, při nespecifických výsledcích se provádí další testy.- Správně nasazená terapie může zahrnovat monitorování hladiny glukózy doma a pravidelné kontroly u veterináře.

Plemena náchylná k onemocnění

Zdraví a štěstí vašeho mazlíčka v kapse
Stahujte nyní