👈 Všechny nemoci
👈 Všechny nemoci

Tasemnice u psů

Symptomy

  • U dospělých psů většinou probíhá bez příznaků, nebo se může vyskytnout iritace v oblasti konečníku projevující se sáňkováním (taháním zadku po zemi), tenhle projev je ale častější při naplnění análních žláz.
  •  
  • U štěňat v závažných případech může vznikat zpomalení růstu, anemie (chudokrevnost) nebo až ucpání střeva.
  •  
  • V truse, na srsti zvířat v okolí konečníku, na končetinách je možno pozorovat bílé pohyblivé články podobné zrnkám rýže nebo semínkám okurky.

Jak se onemocnění diagnostikuje:

Na základě anamnézy – informací od majitele, sledování článků, klinického vyšetření a příznaků. Tasemnice se můžou těžko dokazovat koprologickým vyšetřením, protože články jsou pohyblivé a nemusí se v truse nacházet, existují i nové metody na stanovení přítomnosti antigenu tasemnice z trusu.

Léčba a doporučení

Zahrnuje podání léčiv na odčervení a taky přípravků proti zevním parazitům, aby se zamezilo dokončení vývojového cyklu tasemnice a opakovanému nakažení. Prevencí je ochrana psů proti ektoparazitům, hlavně blechám a pravidelné podávání odčervení.

Tasemnice jsou ploché červy parazitující ve střevě. Existuje mnoho druhů tasemnic, psy jsou nejčastěji postižené druhem Dipylidium caninum.

Jak se pes nakazí?

Tasemnice vylučuje do střeva vyzrálé koncové články svého těla obsahující vajíčka, které se dostávají do prostředí přes konečník většinou s trusem, ale i bez nej, protože jsou pohyblivá.

Přenáší se prostřednictvím mezihostitele, který snědl vajíčka a ty se v něm vyvíjí na larvální stadium tasemnice – boubel (cysticerkoid). Ve vývojovém cyklu D. caninum sehrávají důležitou roli blechy, kterých larvy můžou vajíčka sníst, ty se vyvíjejí na cysticerkoid a v dospělé bleše jsou následně sežrané psem. Po snědení blechy psem se při trávení uvolní v jeho střevech hlavička tasemnice, která se přichytí háčky na sliznici a začne růst.

Plemena náchylná k onemocnění

Zdraví a štěstí vašeho mazlíčka v kapse
Stahujte nyní