Dehydratace nastává, když organismus ztratí více vody a elektrolytů, než přijme.
Ke ztrátám vody dochází i u zdravého jedince – dýcháním, močením, vyprazdňováním, odpařováním z tlapek. Proto je důležitý neustálý přísun vody. Vodu a elektrolyty si psy doplňují krmením a pitím.
K dehydrataci jsou náchylná hlavně štěňata kvůli potřebnému vyššímu obsahu vody v těle a malá plemenná psů, kde o mnoho menší ztráta vody vede k dehydrataci než u psa středního nebo velkého plemene.
Pokud máte podezření na dehydrataci, zkuste vašemu psovi nabídnout vodu. Když není schopen nebo nechce vodu pít, bezodkladně navštivte veterinárního lékaře.
Léčba závisí od stupně dehydratace, pokud je mírná a pes je schopný přijmout vodu a udržet ji v organismu, stačí aby ji měl v dosahu, jinak se musí tekutiny dostat do těla jinou cestou. Při nízkých stupních dehydratace je možné podat tekutiny injekčně pod kůži, odkud se vstřebávají několik hodin. Závažnější dehydratace vyžaduje hospitalizaci a infuzní terapii, která doplní tekutiny ale i například elektrolyty postupně během minimálně 24 hodin. Popřípadě podání dalších potřebných léčiv. Nedoporučuje se krátká infuzní terapie, protože není dostatečná pro správnou hydrataci psa.
Nepodceňujte dehydrataci u vašeho psa, závažná může způsobit těžké zdravotné potíže až smrt jedince. Dohlédněte, aby měl váš pes vždy přístup k vodě.