👈 Všechny články
Výchova

Socializace štěněte

MVDr. Tomáš Posekaný
Jsem veterinární lékař, vystudoval jsem VFU Brno a nyní se aktivně věnuji ortopedii a chirurgii, která mě velmi baví. V tlappce vedu tým lékařů a snažím se posouvat standardy v oblasti virtuální veterinární péče.
Správná a efektivní socializace je mnohem více než jen "hraní si s ostatními psy." Je to základ, na kterém se staví celý další život vašeho psa. Dobře socializovaný pes je šťastný, sebejistý a schopen řádně interagovat s lidmi i jinými zvířaty, což vede k plnějšímu a šťastnějšímu životu pro vás oba.

V ideálním světě k nám domů nepřichází štěně jako nepopsaný list papíru, ale naopak – zodpovědný a znalý chovatel již začal psát první kapitolu a my budeme v jeho práci pokračovat. V období mezi 4. a 16. týdnem života štěněte hovoříme o tzv. „socializačním okně“ – je to období, kdy mozek malého pejska saje veškeré informace o vnějším světě doslova jako houba, a pokud tuto etapu promeškáme, může to mít vliv na celý budoucí život psíka. Neznamená to pochopitelně, že poté by se již nic nenaučil, naopak, učit se a získávat zkušenosti bude celý život, nicméně v období „socializačního okna“ je rozvoj mozku nejbouřlivější a v tomto období bychom měli štěně seznámit s co největším množstvím podnětů z okolí.

Navykání na běžné podněty z okolí nazýváme habituace. Jedná se o zvuky domácnosti i z venkovního světa – televize, fén, vysavač, sekačka, hluk dopravy, hudba, ale třeba i chození po různých površích, cestování autem i veřejnou dopravou, změny počasí apod.

Pokud jde o seznámení s živými objekty, pak hovoříme o socializaci. Zde se jedná o lidi různého stáří, výšky, zabarvení hlasu, vousaté, s kloboukem, lidi s berlemi, na vozíčku atd. Dále je dobré štěně seznámit s dětmi, které bývají rychlé a hlučné, a také s ostatními zvířaty – ať už domácími nebo hospodářskými – a samozřejmě s jinými psy, neboť nikdo jiný nenaučí vaše štěně psí řeči lépe než ostatní psi.

Když seznamujete štěně s novým předmětem, zvukem, situací apod., musíte to udělat tak, aby se nebálo. Můžete si vypomoci například hrou nebo pamlskem. Důležité je, aby zkušenosti se světem, které v tom věku získá, byly pozitivní.

Je také vhodné se štěnětem docházet do školky pro štěňata. Jedná se o ucelené kurzy o několika lekcích – obvykle 1 hodinu týdně. Zde se dozvíte, jak psíka naučit základním dovednostem, jako je přivolání, chůze na vodítku, povely „pusť“ či „zůstaň“ apod., na kterých potom budete pracovat dále doma, dozvíte se leccos o výživě a péči o pejska a nedílnou součástí bývá také hra s ostatními štěňaty, která je pro zdárný rozvoj psí osobnosti nepostradatelná, avšak je důležité, aby probíhala pod dohledem zkušeného instruktora. Školkám, které spočívají v tom, že se vypustí štěňata do prostoru a jsou ponechána vlastnímu osudu, se raději vyhněte. Citlivějšímu štěněti převálcovanému silnějšími kamarády by takováto „školka“ mohla naopak způsobit trauma a strach z ostatních psů.

Veterinář v kapse

Stáhněte si aplikaci a získejte přístup ke konzultacím se zkušenými veterináři, akcím a desítkám nových článků
a vzdělávacích kurzů.

Mohlo by vás zajímat